Baby Bento.

*Sponsored post.*

Remember when bento boxes got SUUUUUPER trendy in the States a few months ago? It was right between Mason Jar salads and DIY Instant Ramen. I think we’re doing Grain Bowls now, right? Or is it still kombucha?

ANYWAY.

I never got a super cool bento box, but I really wanted one. So I was SUPER EXCITED to get the innobaby Keeping’ SMART Double Insulated Stainless Divided Snackbox at 50% off to review. It’s basically a baby bento box. How cute is this?!?

innobaby bento open with cheese

The Keepin’ SMART Stainless Divided Snackboxes come in two sizes, 11 ounce and 15 ounce. The 11 ounce retails for $12.99. I chose the 11 ounce size and it is kind of perfect for Babystar’s 2yo hands. (I paid $6.49 plus $4.16 shipping for a total of $10.65.)

bento on bench

We have had the innobaby Snackbox for almost a week now and brought it along on a few outings. The strawberries and cheese stayed nice and chilled while we waited outside in the hot August weather for almost two hours. The waffles and strawberries (not pictured) stayed separated during a two-hour car ride. The strawberries and graham crackers did not spill during a stroll to the park.

(I don’t know if you can tell, but Babystar REALLY likes strawberries. Both in her mouth and on her eyes.)

bento in stroller

For size reference, the 11 ounce innobaby Keepin’ SMART Double Insulated Stainless Divided Snackbox above held five graham cracker halves and five sliced medium size strawberries. The divider was moved to one of the side positions.

The metal divider is a bit of a mystery to me. There are ostensibly three positions. Let’s call them A, B, and C. Position B is dead center, to divide the container in half. And there are two more, A and C, each on either side of the center slot B. The container is a three dimensional rectangle that you can turn upside down, so A and C are identical. It would make more sense to me, design-wise, if position A was dead center and B and C were on the same side. Does this make sense? Am I overthinking my ninth-grade geometry?

 

I love the size of the 11 ounce Keepin’ SMART Divided Snackbox. It is perfect for the ToddlerMonster to manage on her own. I love that the divider is removable and repositionable. I love that the entire thing comes apart for easy cleaning. And I really love that it is dishwasher safe. I MOSTLY love that the stainless steel keeps the strawberries chilled for longer than our other plastic containers. Especially if you pack them the night before (or even just put the stainless steel section in the refrigerator to chill overnight).

I wish the 11 ounce size came in the same cute printed patterns that the 15 ounce size did. Though I’m sure that if I wait five more minutes, the ToddlerMonster will decorate it with stickers.

RAISING BABYSTAR: $20,631.52

WHAT IS YOUR FAVORITE SNACK CONTAINER FOR HOME OR ON-THE-GO?

 

Food and Snacks and Snack Stacks.

I love Re-Play Recycled kid’s plates and utensils. One look at my Instagram is all the proof you need. If you need proof. Like, if you think I’m constantly lying to you. Wait, what? Oh yeah.

Re-Play. I also love the Snack Stacks. I have three of the containers and three lids, so I can use them together or separately. I find myself making snacks in advance and putting them in the refrigerator so I can easily pack the Baby Bag in the mornings. (My family, we are not a morning people. Not even little Babystar. Weird, right? Babies are usually known for their 5am parties.)

Now Babystar likes the Snack Stack containers to hold her crayons at various impromptu workstations throughout the house so that she can create masterpieces the very moment that inspiration strikes. Brilliant artist, that one.

Clearly, I needed more. A few weeks back, Re-play had a great 50% off all Snack Stacks sale, so I bought the Rainbow Set for $25.24 including shipping. (I despise their $79 minimum shipping but the $6 shipping was worth it for such a great sale. The regular price for that set of twelve containers plus lids is $38.50. Score!)

So pretty.

And here is all of the food I purchased in March for Babystar. (These food posts are boring but important for accuracy. And I love accuracy. Again, I’m only counting food that I buy specifically for Babystar. We share our food with her, of course. And she shares hers with us. But for math purposes, I count all of the extra stuff that I would not have bought if she didn’t exist. Except now I count half of the money spent on frozen pizza and tots because we sort of buy those for both the Teen and the ToddlerMonster now. She LOVES tater tots.)

March Food

  • Watermelon 2.69, 2.55, 4.33
  • Chia waffles 3.59×2
  • Bananas .46
  • Granola bars 8.99 (Costco)
  • Ice cream 2.98
  • Tots 2×2.79
  • Mac and cheese 2.99×4
  • Pears 2.99
  • Clementines 2.99
  • Cheese 3.19
  • Eggs 3.99
  • Apple bars 1.99
  • Graham crackers 1.99
  • Apples 6.98
  • Frozen pizzas 12.00
  • Strawberries 8.00
  • Angelica Pizzeria slice 3.64×2
  • Chik-fil-A 2-strip kids meal 4.65×3
  • McDonalds Happy Meal (sans meat) plus Cutie clementine 3.49

RAISING BABYSTAR: $15,967.94

Snacks, Pals, and SnackPals

AKA That Time I Tried Tryazon.

Have you ever heard of Tryazon? The concept is pretty cool. You sign up and they email you ‘party opportunities’ which is code for ‘free stuff in exchange for free marketing.’ All well and good, fair is fair and all that jazz. When you see an email that interests you, you fill out a short application and Tryazon then chooses a certain amount of ‘party hosts’. (Usually 100 but I have seen less.) You get a box of goodies and have a party inviting your friends over to check out these goodies and then post about it on social media.*

If you check #tryazon over on my Twitter or IG, you will see some pictures of my party.

I invited about a million people, but the party day turned out to be the first 70+ degree day in our area in MONTHS (last Friday), so lots of mamas took their children outside to play instead. I don’t even blame them. I would have done the same thing. Don’t worry, I did take Babystar to a park before the sun set. I’m not a MONSTER.

img_8963

Before I knew that only a few (wonderful, stunningly gorgeous) friends would turn up, I went to Trader Joe’s that morning and spent $44.09 on fruit and cheeses and crackers and a few bottles of sparkly stuff to drink. Non-alcoholic because BOOOOOOORING but also because it was the middle of the afternoon and I have too much responsibility for day drinking these days. Which, quite frankly, sometimes very much sucks but here we are.

Oh wait, I ate a 0.19 banana while shopping so that’s actually $43.90.

Tryazon sent me plastic snack dispensers called SnackPals from a company called Wow Gear. They also sent a Wow Cup, a cool looking game to play from Madd Capp Games, and three different types of snacks to fill the dispensers (goldfish, gummis, and Cheerios).

 

Ok, so I signed up to do this to see if I was a ‘Brand Ambassador’ type of person. I am not. I am more of an ‘honest review’ type person. I never really learned that lesson about ‘if you can’t say anything nice, STFU.’ I think I will not be asked back. Whoops.

I WILL say that one mama LOVED the SnackPals dispenser. She went home with two of them — the unopened door prize and one of the demos. She said that her son refused to stick his hand into that other variety of snack containers. You know the kind I mean; there are several on the market but they all have a sort of plastic seal with a scary claw like opening that keeps the snacks from spilling out. We have the ubbi tweat container and Babystar digs it. (We had two and lost one and I don’t miss it enough to replace it. So there’s that.)

The point of the SnackPals container is portion control snacks for kids while on-the-go. Or while at home, too, I guess. You fill it with snacks (goldfish or gummis or m&ms if you are competing for favorite parent that day), turn it upside down, give it a solid shake or two, turn it right side up, then open the top to dispense a small portion of snacks. That totally happened when the adults experimented.

However, a three year old in attendance could not figure out how to work it or even open it. That is unfortunate because I kind of think three-year-olds are about the perfect target audience. The one year olds ignored it, even when they saw that there were snacks inside. The five year old shook and dispensed, shook and dispensed, over and over so there was no portion control aspect other that a parent saying hey that’s enough which we could do with literally any container.

The five year old quickly became the hero among the children there and wielded her power like a proper Snack Princess.

Because we were FULLY COMMITTED to this product review, we even checked to see if it fit in the stroller. It did not (we only checked the one already open and parked out front but dude).

img_8982

Also, it has no handles. Little fingers need handles. Mamas holding seventeen things need handles. If it’s not going to have handles, then it should at least fit in a stroller-sized cupholder. Right?

The Wow Cup sippy cup COULD NOT BE SPILLED. If all you are looking for in a cup is that it can not be spilled, look no further. But also, not a single one of the six children at the party could drink from it. (Yes, I washed it in between tries while wishing Tryazon had sent more than one for review. And to be fair, the four month old baby didn’t even try. Lazy baby.) Even I couldn’t get any water out. A couple of other ADULT WOMEN with brains could not get any water out. One of the mamas in attendance luckily had a similar sippy cup for her one year old and told us that we had to sort of squeeze/bite the sides to make it work. We did. It worked. But WHY would you want to teach your child to bite the lip of a cup?!? What about when they drink out of a glass made of ACTUAL GLASS?!? Seems dangerous to me. Hard pass.

(But then later that night I made my husband try it, you know, for research, and he drank with no problem and didn’t even understand my confusion. So, obviously, I need to replace our wine glasses with plastic and metal.)

We did not play the included game at the party. It looks really fun, and it will be played very soon at a child’s birthday party, and I think it will be perfect. It is labeled for players age six and up (which is why we didn’t play it and quite frankly why would you send that particular game along with snack dispensers and a sippy cup??) and it is for 3-13 players. I think the girls will have a blast playing at the party.

The party was fun. Parties are fun. But I would have rather spent $40 on a party on a day of MY choosing and not had the conversation center around baby products. Well, the conversation almost always gets around to baby products anyway because we mamas are #basic like that, and I guess it was kind of fun to have something new to experiment with, so I guess I might do it again but I am pretty sure I will not be asked to do it again.

RAISING BABYSTAR: $14,882.78

*Now the Tryazon web site has an option for something called ‘Tryabox’ where they ship you something to review and you don’t have to commit to a party and that sounds really cool. I like parties but again: $43.90. Which I know I did not HAVE to spend (and I definitely have leftover snacks) but what kind of host invites adult people to a party and offers them only Cheerios? Not me.

 

Baby’s Gotta Eat.

Someone please suggest a better system for keeping track of Babystar’s food. Right now, I’m keeping a list of food that I buy SPECIFICALLY for Babystar. Although we do sometimes share. And we share a lot of our food with her. But I am not counting that, because I was going to buy that bag of veggies from Trader Joe’s anyway. I would have just eaten that extra tablespoon of peas and cauliflower or whatever if she didn’t eat it. You know what I mean? Ok.

Oh, and this is for the beginning of August except for the parts in California and then all of September. I kind of forgot at the end of August. Plus who wants to read this boring blog post anyway? I just have to include it because I AM ADDICTED TO ACCURACY. Ugh, so annoying.

  • Nectarines $6.98
  • String cheese $6.47
  • Mozzarella toast (at our fave local pizza place) $4.99 x 2
  • 3 cans of diced tomatoes $2.97
  • 3 zucchinis $3.00
  • 1 sweet onion $1.50
  • 1 orange pepper $1.50
  • 2 boxes ditalini pasta $5.58
  • 5 packs of Gerber veggie melts $14.95 (yikes!)
  • 5 packs of organic free-range hippie eggs $19.95
  • Gerber veggie puffs AKA Babystar’s Cheetos $2.99
  • box of Trader Joe’s version of cheerios $2.39
  • 3 boxes chia seed waffles $8.97
  • strawberries $9.00
  • peaches $4.78
  •  plain vanilla yogurt (for making popsicles) $2.79
  • so many bananas $8.00
  • Spinach artichoke dip $7.99
  • Fancy crackers $5.99

Those last two seem a bit odd, yeah? Babystar often goes to Costco with her dad on the weekends. (She likes any stores that doubles as a buffet. Same, Babystar, same.) APPARENTLY, she went crazy for the spinach artichoke dip at on of the sample stations and loudly insisted that they go back for more whenever she ran out. Of course, Husband was a wonderful Dada (and decent human being since she ate so much of it) and bought a container to bring home. He even bought the crackers they were selling to go with it since she loved them too. She didn’t eat a single bite at home. It was yummy. We all enjoyed it. But it goes on her tab because we bought it FOR HER.

image

RAISING BABYSTAR: $12,296.35

 

 

 

 

 

Shapes and Stuff.

IMG_4946

These cute fridge magnets were $3/set at Target the other day. One set is actually shapes AND numbers and the other set is the alphabet. I put the numbers and letters up for another day because she is just barely one so let’s start with shapes. And mostly because I didn’t want to pick up fifty magnets from the floor seventeen times per day. Nine magnets will be plenty thankyouverymuch.

Also added to the bottom line is two packs of Pampers at $10.99 each. We still use them at night but I’m putting them on too early (or the baby is staying up too late!!) so we are going through more than one disposable diaper per night.

This Burt’s Bees rash cream was in the Clearance bin at Harris Teeter. I am not sure why because it wasn’t expired or anything but it’s one of the kinds that we use at night so I saved four dollars. Yay, me. I clearly need all the help I can get.

IMG_4632

I bought some more ‘toddler snacks’ to try since she refuses purees and I need something that travels.

What is your favorite on-the-go snack that travels well in a diaper bag? I’m desperate for ideas.

IMG_4996

Babystar looooooves the shopping cart.

IMG_4486

Oh! And I forgot to add these star-shaped cookie cutter sets we bought from Amazon for various party star-shape needs. I suspect we will use them a lot with Babystar. $3.99/each.

IMG_4888

RAISING BABYSTAR: $10,427.34