Hop to It.

The Easter Bunny gets all the credit for hiding baskets on Easter morning, yet he (or she) always takes the money out of my bank account. So rude. Who keeps giving that rabbit my pin number?

 

There was BARELY any chocolate in that basket. Well, maybe a little more than that. Babystar ate all of it (except the bigger chocolate bunny which I hid and I hope she forgot about but she’s very smart about her chocolate so maybe not). She was like Cookie Monster, but with chocolate. Like Winnie the Pooh with his honey, but chocolate. Like Voldemort likes killing muggles, but with chocolate.

  • chocolate, about $4 worth, including a few small individually wrapped bunnies and kisses and a $1 Russel Stover bunny and a “carrot” full of m&m’s
  • Crayola egg crayons $10.59
  • Crayola 64 box of crayons $2.99
  • Crayola paint pens (BOGO but I put one directly into the craft closet) $4.99
  • stuffed yellow crayon $10.55
  • Re-play ‘big girl cups’ (7) $17.50
  • three pairs of sunglasses (two are hearts because I lost her faves which were $5.99 but I never listed them here whoops I’m doing it now) $16.97
  • flowers for planting in a cute egg carton $3
  • fairy doll $14.99
  • light up wand and ball (I bought these long ago and gave her one already) $3
  • Dr. Suess ABC board book $3.34
  • Oliver Jeffers ABC board book $6.85
  • easter socks $2.50
  • Goodnight Moon board book $4.99
  • cloth basket $3
  • fake grass $1

I also was going to add the Re-play forks and spoons to her basket but they wouldn’t fit. So they are just in the kitchen drawer. $12.

We bought $3 worth of plastic eggs for an egg hunt. And then bought stickers and small rubber stamps to fill them for $38.12. This baby is expensive. I should have just bought more chocolate.

And of course there was the requisite easter balloon ($3.50) which popped in the parking lot so we had to go in and get another ($3.50).

Oh, and she fell in love with a stuffed bunny while we were at the bookstore. It didn’t go in her easter basket but I’ll talk about it here. She was obsessed. Still is, in fact. She slept with the bunny last night and she NEVER sleeps with stuffed animals. ($12.99)

And we are dying eggs tonight, with my 3.5 yo niece, to spread out the Easter celebrations. I bought four dozen eggs on sale for $2. (Please don’t make me think about the living conditions of those poor chickens with eggs that cheep cheap. I had to make an easter pun to stop thinking about it. Poor, poor chickens.) We also bought giant marshmallows to color. ($3.29 x2) I also bought a $2 Paas tie-dye egg coloring kit. And some canned whipped topping ($5) and neon food coloring ($5.49 RIP-OFF) to try a method that the teens and I did successfully with shaving cream when I was pregnant but we are concerned the Littles might lick their fingers. I already have a large amount of vinegar. We are ready! BRB gonna go dye some eggs, y’all.

RAISING BABYSTAR: $16,211.37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Food and Snacks and Snack Stacks.

I love Re-Play Recycled kid’s plates and utensils. One look at my InstagramΒ is all the proof you need. If you need proof. Like, if you think I’m constantly lying to you. Wait, what? Oh yeah.

Re-Play. I also love the Snack Stacks. I have three of the containers and three lids, so I can use them together or separately. I find myself making snacks in advance and putting them in the refrigerator so I can easily pack the Baby Bag in the mornings. (My family, we are not a morning people. Not even little Babystar. Weird, right? Babies are usually known for their 5am parties.)

Now Babystar likes the Snack Stack containers to hold her crayons at various impromptu workstations throughout the house so that she can create masterpieces the very moment that inspiration strikes. Brilliant artist, that one.

Clearly, I needed more. A few weeks back, Re-play had a great 50% off all Snack Stacks sale, so I bought the Rainbow Set for $25.24 including shipping. (I despise their $79 minimum shipping but the $6 shipping was worth it for such a great sale. The regular price for that set of twelve containers plus lids is $38.50. Score!)

So pretty.

And here is all of the food I purchased in March for Babystar. (These food posts are boring but important for accuracy. And I love accuracy. Again, I’m only counting food that I buy specifically for Babystar. We share our food with her, of course. And she shares hers with us. But for math purposes, I count all of the extra stuff that I would not have bought if she didn’t exist. Except now I count half of the money spent on frozen pizza and tots because we sort of buy those for both the Teen and the ToddlerMonster now. She LOVES tater tots.)

March Food

  • Watermelon 2.69, 2.55, 4.33
  • Chia waffles 3.59×2
  • Bananas .46
  • Granola bars 8.99 (Costco)
  • Ice cream 2.98
  • Tots 2×2.79
  • Mac and cheese 2.99×4
  • Pears 2.99
  • Clementines 2.99
  • Cheese 3.19
  • Eggs 3.99
  • Apple bars 1.99
  • Graham crackers 1.99
  • Apples 6.98
  • Frozen pizzas 12.00
  • Strawberries 8.00
  • Angelica Pizzeria slice 3.64×2
  • Chik-fil-A 2-strip kids meal 4.65×3
  • McDonalds Happy Meal (sans meat) plus Cutie clementine 3.49

RAISING BABYSTAR: $15,967.94