Food Math.

Math is sooooo booooring. Oh, wait. Moms can’t say that. I meant to say that math is SUPER FUN so let’s do some really cool math!!

I bought more silicon ice cube trays so I could make bigger baby food batches. ($14.94.)

IMG_1713

I now have six trays. Each tray makes fifteen cubes. Each cube is (just over) one ounce. (So we will call them one ounce.) I can make up to ninety ounces at a time. MATH.

Pouch food is expensive (and a little bit risky, with the recalls and everything). But really expensive. I’ve seen the pouches anywhere from $1.25 (on sale) to $1.65 (yikes). And they range anywhere from 3.5 ounces (all fruit) to 4.5 ounces (fruit, veggies, and sometimes grains). I’m going to say $0.30/ounce is probably a fair estimate, and might even be a bit of a lowball. But fair enough. I have not done the math yet, by the way. I’m calculating as I go here. HOW EXCITING FOR US ALL.

(I shop sales for groceries and sometimes use coupons.com. I usually buy frozen veggies to make her food, except for spinach. I usually buy fresh fruit, except sometimes. I usually buy organic, except sometimes. And I shop at either Trader Joe’s, Target, or Harris Teeter. Usually a mix.)

Babystar seemed to really like this particular pouch of food, so I decided to try to make something like this first.

pouchfood

  • 2 lbs pears     $2.99
  • 1 lb kiwi       $2.39
  • 24 oz spinach     $3.98
  • 2 lbs peas       $2.69

This made 83 cubes. So 83 ounces. $12.05 for 83 ounces is 14.5 cents per ounce. Not bad.

(Update: SHE HATES THIS. DON’T MAKE IT. I may have gotten the ratios wrong or she may just hate peas. I know she hates plain peas. I’m sticking to recipes from my favorite baby food site from now on.)

Next, I ran out of Smoothie Cubes so had to make those next. I vary the fruit in these every time I make them, but this batch went a little something like this.

IMG_1714

IMG_1732

  • 1 lb strawberries     $3.00
  • 1 lb frozen peaches     $2.50
  • 13 bananas $2.47
  • just under 2 lbs grapes   $5.19

70 cubes. $13.16 for 70 ounces is 18.8 cents per ounce. Still not bad. The fruit pouches are the most expensive. Plus I can thaw just one or two ounces at a time to flavor her oatmeal or to serve with veggies. I don’t have to be limited to 3.5 ounces at a time. I DO WHAT I WANT.

And currently freezing into solid cubes in the freezer is an old favorite, Apple-Broccoli.

  • 2 lbs broccoli      $4.98
  • 2 lbs apples         $2.50
  • a few basil leaves      $1

73 cubes. $8.48 for 73 ounces is 11.6 cents per ounce. I’ll take it.

 

RAISING BABYSTAR: $6,580.87

 

 

 

 

 

Ice (cubes), Ice (cubes), Baby.

I have been restocking the freezer stash a little at a time. But she keeps eating it. (I know.)

image

  • Avocados  x6              $3.99
  • Peas                              $2.69
  • Sweet potatoes         $4.66
  • Apples                         $8.98
  • Bananas                      $4.75
  • Spinach                       $7.98
  • Pears                           $11.97
  • Brussels sprouts      $1.35
  • Broccoli                      $2.69
  • Mango                         $2.99
  • Strawberry                $6.00
  • Basil                            $1.99

Add $60.04 to the bottom line. Still less expensive than those darn pouches. Though I do love the pouch convenience. And Babystar really loves some of the pouch flavors. I just ordered more silicon ice cube trays via Amazon Prime, so they will be here soon. I’m going to try to up my flavor game, but I need to be able to make bigger batches. Especially now that the Doctor Lady says to give her three meals a day plus snacks. And DOUBLE especially because there was just another recall on baby food pouches (Gerber if you didn’t know), just to remind us parents that we are ALL DOING IT WRONG. It’s exhausting, isn’t it?

What do you give YOUR baby as a snack? Does baby like it or throw it on the floor? Or both? Maybe that’s how babies show appreciation in their odd little Baby Culture??

RAISING BABYSTAR: $6,450.18

 

 

 

I Forgot to Feed the Baby!

Just kidding. But I did forget to include the cost of her food so far.

Babystar has been dining on mama milk for the first bit of her life. The best thing about mama milk is that it’s free! (And portable. That’s good too. But the BEST thing is that it’s free.) My dear cousin gave me a ton of nursing accessories that she didn’t use with her NICU preemie: milk storage bags and nursing pads and even a tube of lanolin. Very helpful during the early days. And my dear MIL bought me several nursing bras and nursing tops last Christmas. The food thing was pretty handled.

But the Baby grew. She got bigger and hungrier.

I love feeding Little Miss Messyface. We started slow by giving her just a little bit of banana or sweet potato while the family had dinner. (And we don’t all have time for a sit down dinner every night so it was pretty sporadic.) Once she seemed to really get in to the whole eating thing, I started feeding her dinner every night then soon added in a lunch.

My SIL gave me a Baby Bullet that she never used, and I’ve been using that tiny blender and six quarter cup containers to make her purees. I like the little Baby Bullet blender. My Vitamix doesn’t really know what to do with such small amounts. So far she has only had bananas, pears, carrots, sweet potato, peas, strawberry, avocado, peaches, and spinach. Babystar looooves some spinach with garlic! I’ve created a conservative estimate of her food costs so far.

  • Banana x6     $0.95
  • Pears x8     $7.98
  • Sweet potato x3     $3.00
  • Carrots     $1.99
  • Peas x1,000     $4.98
  • Strawberry x30     $6.00
  • Avocado x2      $3.00
  • Peaches (frozen)     $2.99
  • Spinach x1,000,000     $9.97

Food total as of last Friday is $38.87.

Making her meals was starting to takeover my life. Then the Teen Queen told me that the Pinterest Mommies made batches of food and froze them in ice cube trays. I was interested. Then I found this super cool website and I was obsessed!

I even ordered these pretty purple ice cube trays so I could make adorable one ounce squares of frozen food. (But I only bought two trays so I had to use my boring-shaped ice cube trays also.) I spent yesterday in the kitchen making purees to freeze. (I won’t bother noting the recipes. Go here and find ones you like.) Babystar watched Super Bowl Pregame with dad.

IMG_0031.jpg

I picked up food at Costco and Harris Teeter in preparation for Game Day.  Some of the big Costco packs were split amongst the fam for smoothies or salads, but I’m counting the full package cost. I have not included any food I gave her from my plates at restaurants, either so far (hummus) or for the next several months, so I’m sure it will equal out. Sharing is caring.

  • Apples x10     $2.99
  • Pears x5     $3.99
  • Spinach x1,000     $9.98
  • Mango slices     $7.99
  • Strawberries     $6.99
  • Avocados x6     $3.99
  • Red peppers x7     $6.49
  • Basil     $2.99
  • Organic potato x2     $1.47
  • Sweet potato x3     $4.00
  • Broccoli     $2.49

$53.37. Plus $7.99 for the ice cube trays. So $100.23 so far.

RAISING BABYSTAR:  $5,908.01