Or something like that, right?
Are you interested in a peek behind the blogging curtain? I usually post about things purchased for Babystar about a week (or two) after we’ve actually purchased said things. I keep a running list on a Note on my beloved iPhone so that I don’t forget anything. (Well, three lists. One for food and one upcoming holidays and one for everything else.) On Sunday mornings, my darling pious Husband takes Babystar to play in the church nursery while I drink coffee in bed with my laptop. I look at the Notepad, figure out groupings that make sense, write a post or three, and schedule them to post throughout the following week.
Easy peasy, right?
Somehow, April did not go so smoothly. There is even an EXTRA Sunday in April; that’s right, this was a five Sunday month. And I still somehow lost most of those precious mornings to a sick baby or a bunny holiday or something else understandable but STILL.
I did not, however, forget to buy things for the baby. In the interest of accuracy and my sanity, I’m going to simply copy and paste. I’ll add explainations/information/sarcasm in blue. (TBH sarcasm comes in all colors here.) And then do some math, I suppose.
Airplane ticket subsidize $120 Babystar and I flew to Myrtle Beach for four days visiting Grammy and Grampy (the in-laws). My lovely MIL (over)paid for the ticket but we upgraded to first class so $120 was out of our bank account. Worth it.
Suitcase 39.99 omg y’all it has stars and she LOVES it
Water at CLT 3.19 I accidentally put her sippy cup in the checked bag and had to buy a sports bottle-type water bottle at our connection. How do you teach a kid to drink from a regular water bottle? Please advise.
Nook $120 We re-nooked. That place is the bomb dot com.
Target diapers $4.99 x 10 ok, ok, I KNOW, but April was really hard, ok? I did not need diaper laundry on top of everything else. I know I COULD have done it but I really didn’t want to. Mea culpa, Mother Earth.
Chew Tylenol 5.95 She hates these btw.
Liquid Motrin 6.39 She was sick with a high fever for several days after Myrtle Beach. See? April was HARD.
Chew ibuprofen 3.94 She hates these too.
Infant Tylenol $6.99 She hates this too, but can be tricked. Poor baby.
Moana 12.99 We have already watched it, NO JOKE, over twenty times. Don’t tell anyone but I also love it. Babystar signs ‘help’ and says ‘help turtle’ at the beginning when Moana helps the turtle. And she says ‘uh-oh heart’ many times throughout the movie but I don’t want to spoil it for you. But if you have seen it, Babystar slays my heart EVERY TIME because she calls Te Fiti ‘mama’ and I die. Every single time.
$10 bees 2.65 socks Busy Bees is only $10 if you come after 4. Also I was wearing my Birks (#hippiemama) and didn’t have socks in the bag (even though I almost ALWAYS have a spare pair just in case) so I had to buy some. They are super fancy.
Safety latch 4.31 I bought a pack of latches. Again. I still have not installed a single one. But I did move all of the glass to the top cabinets. So, you know, progress.
Cat and jack rocket shirt 4.50 It’s adorable and she loves it.
Bloom wipes 7.99 The Water Wipes are a big NOPE. Sadly. We are trying some others.
Target wipes 4.39 Cheap but I opened the Bloom ones first so I don’t know how well they work. I’ll let you know the verdict on wipes soon. Pinky swear.
Cat and Jack shirts $4 x2 A dinosaur one that she picked and the infamous ‘strong like mom’ because i’m so #basic.
Also here’s the April food and now I’m REALLY caught up. Babystar ate and GREW so much this month.
- frozen pizza $3 x3
- sea bass $7.50 x2 (she fancy)
- strawberries $4.49, 3.99
- watermelon $2.48, 4.54, 3.49, 6.99
- clementines $2.99, 3.99, 2.99, 2.99, 2.99 (she’s addicted yo)
- bag of apples $3.99, 6.99, 3.99
- ice cream cup $1.49 x3
- carrots $1.49
- frozen waffles $3.59
- cheerios $1.97
- blueberries $3.59 x3
- string cheese $4.99
- chocolate chip cookies with m&m’s $2.99 (one at a time, usually, shhhhhh)
- organic eggs $5.49
- ice cream mini cup $1.29
- popsicles $4.99 (did I mention she is also teething?)
- $3 slice of cheese pizza next door to Nook x5 (so convenient)
- Chick-fil-A 4-piece nugget meal $3.75 x4
- Burger King kid’s meal (I told you it was a hard month) $4.89
- McDonald’s kid’s meal (props to them for giving TINY fries AND sliced apples) $2.99
- Harris Teeter salad bar lunch, mostly fruit $2.28
- T.G.I.Friday’s pasta kids meal plus tip about $9
- Longhorn mac & cheese kids meal plus tip about $8
Oh, and we went to Rise + Rhyme which is a cool local kid’s concert with a $5 cover charge that serves full breakfast. The coffee (it’s at 9:30AM what!) and breakfast that I shared was $24.25 with tip. (I gave her ALL of my pineapple and blueberries but kept most of the sweet potato pancakes for myself. April was HARD Y’ALL.) It all goes on her tab though, because I would not have gone to see Culture Queen without Babystar. Even though I love her and yes, we ARE all towers of royal power. She has no idea how much I needed that song that morning. I love you, Culture Queen.
RAISING BABYSTAR: $16,902.99
Omg that Target photo!!!!! Babystar is a rock star!
So sorry you had a tough April. Teething is so, so nasty. We are on canines right now – two more and then we are DONE until 2nd year molars, whoop whoop! I hope May is better!!! Also, holy cow on the fruits for her! She is such a good fruit eater! (Jealous) Btw do you buy organic?
LikeLiked by 1 person
Truthfully, I only buy organic if it’s on sale or at least not double the price. Organic carrots? Yes. Organic blueberries? Usually no. Fruit is so freaking expensive anyway and I wash it all before giving it to her. I’m ridiculous about cross contamination and washing every single lettuce leaf for myself — always have been. But no, I don’t always buy organic. Not even half of the time.
LikeLike
Okay, gotcha. I’m in the same boat. I was just wondering because of the prices vs ours. I bet even with Target diapers occasionally, Babystar will cost less than a hippie-raised baby bc of the organic food alone! (Haha, well who knows…)
LikeLiked by 1 person
Hopefully! She’s pretty expensive and I would LOVE if she’s less than SOMETHING lol. So far, she’s not even less than a car. 😂
We are way more careful with meat and eggs . And whole grains. I gotta trust that plants are better than no plants, organic or not. Probably?? 🙃
LikeLike
This is such an interesting blog! I dread to think how much we’ve already spent on raising Squidge, and he is not even 10 months yet! Looking forward to following along 🙂
LikeLiked by 1 person
Thank you so much!!
I’m glad I’m keeping track but honestly I also sort of wish that I wasn’t!! I could totally have a new car. Or like a really nice trip. I mean I like the baby better and everything. But still. 🙃
LikeLike
Haha, it’s scary, isn’t it?! We have been lent a load of baby stuff, or received it secondhand, and even so we still seem to spend an astounding amount of money!
LikeLiked by 1 person