We went out to dinner last month and did not order a single thing for Babystar. She shared with everyone, and basically got the Teenager’s extra side (fries which is all Babystar really wanted anyway).
But. Whoops. We forgot to bring any toys. WHAT ARE WE, ROOKIES?!?
Luckily, we were at Longhorn Steakhouse which is in the parking lot of a strip mall. One of my favorite strip malls. It has a Home Goods (cue that ahhh ahhh shhhhhh music). And luckily (luckily?), there was a 40 minute wait so the girls and I walked over to Home Goods just to browse.
When my darling husband texted us to say that the table was ready, the Teenager had to text back: we’ll be there in a min. mom is buying an airplane. emoji emoji emoji.
Babystar LOVES this Melissa and Doug airplane. She played with it at dinner. She plays with it all the time at home. She has decided that certain two passengers are ‘mommy and daddy’ and she even eats lunch with the mommy and daddy at her little table and feeds them and shows them her toys. She uses the luggage as cell phones. I saw her take a selfie with one. Best. Toy. Ever. Plus it was only $13.77 because Home Goods is the bomb diggity. (Am I allowed to type bomb and airplane in the same blog paragraph? I can’t keep up with the TSA rules.)
We did buy some food for Babystar in February. I’m still only counting food that I buy specifically for her. I eat a lot of it, but I buy it for HER. She eats a lot of my food, too. She’s lately loving salmon, but we don’t cook any more than usual. I just eat a little less. She also shares our veggies, but we would always cook the entire bag. Again, I just eat a little less. A toddler serving is like a couple of bites for me.
We buy a LOT more fruit than we used to. A whole lot more. I try to buy in season and whatever is on sale but DUDE FRUIT IS EXPENSIVE. I never noticed before this fun, terrifying project called babycostsmoney.
- graham crackers 2.99
- clementines 14.47
- strawberries 13.97
- blueberries 4.98
- tater tots (1 of 3 bags for the month but she eats a lot of the Teenager’s tots) 3.09
- apples 12.54
- pears 5.71
- watermelon 11.36
- shrimp platter 11.99 (she didn’t eat a single one of course but we bought them for her)
- granola bars 5.19
- grapes 3.05
- organic carrots .99
- cucumbers 1.69
- chia seed waffles 5.98
Plus some fast food meals out. Shhh, don’t talk about it.
- Chick-fil-A 1 strip meal 3.39
- Chick-fil-A 1 strip meal 3.39
- Chick-Fil-A 2 strip meal 4.69
- Elevation Burger fries 2.95 and orange slices 1.95
- Costco pizza 2.19
- Costco pizza 2.19
- Costco pizza 2.19
- Pizza Hut pizza via Target 4.29
- Pepperoni at Sbarro (Yes, just extra pepperoni. She shared our stromboli.) 1.49
RAISING BABYSTAR: $15,232.37
Home goods is definitely the best! I never manage to walk out of Home Goods empty handed 😆 And yes, fruit is way way too expensive. Who knew eating healthy would be so tough on the budget!
LikeLiked by 1 person
No kidding! I’ve heard people say that eating healthier is more expensive but seeing it in black and white is so shocking. (Maybe I should type in another color next time? 🙃)
LikeLiked by 1 person
That airplane looks awesome! Lol about the “TSA-friendly” wording…
SO true about expensive fruit! I’m feeling it big time as well. Sometimes I can’t keep up with the amounts and I end up eating less. Okay, that’s usually the case. I do teh same thing with portions and my two girls for salmon – and chicken, and anything else. Weight loss solution?! Just kidding. But pretty soon we’ll need to allocate an extra chicken breast for our toddler and baby to share – yikes! $$$ uptick for real!
LikeLiked by 1 person
Whoa I am NOT mentally prepared to cook an extra chicken ready for Babystar. Nope. LOL.
Though I am eating more and more veggies on salmon nights…yay for more veggies, right? Hm. 🙃
LikeLike
Yeah, me neither … my whole mindset when going grocery shopping is all messed up now that my baby is eating more! I feel like I can’t keep up!
LikeLiked by 1 person